Jak uwierzyć w siebie?

Zdarza mi się, że słyszę narzekanie na rzekomo “zbyt” pewne siebie osoby. Wygląda to tak, jakby ludzie o zdecydowanych przekonaniach wzbudzali u innych obawy. Nieraz mam nawet wrażenie, że w naszym społeczeństwie panuje “moda na niepowodzenie.” To nie do wyobrażenia w niektórych krajach, ale u nas – chyba całkiem normalne.

Widuję ludzi, którzy spotkanie ze znajomymi traktują jako okazję do narzekania. Opowiadają o tym, jak coś się nie udało (niekoniecznie im), a ich rozmówcy niejako z grzeczności odpowiadają w tym samym tonie. Mówienie o sukcesach przychodzi nam nieco łatwiej, gdy rozmawiamy o dzieciach, ale i tu często słyszę o problemach wychowawczych zamiast o najdrobniejszych choćby sukcesach.

Bóg ma dobre myśli o Tobie. Nie pozwól sobie, by myśleć inaczej.

Nasiąkamy przekonaniem, że zwycięstwa są chwilowe, a porażki to nasze życiowe przeznaczenie. Choćbyśmy nie przyznawali się do tego, głęboko w środku kołacze się w nas niepewność. Popularne powiedzenie, że “w życiu pewne są tylko śmierć i podatki” również zbyt pozytywnie nie nastraja…

Skąd się to bierze? Dlaczego nie możemy po prostu uwierzyć w samych siebie?

Dziś postanowiłam przybliżyć Ci temat pewności siebie, bo uważam to za sprawę najwyższej wagi. Człowiek, który nie wierzy w siebie, nie może się rozwijać. Nie może realizować planów, jakie ma wobec niego Bóg. Chcę Cię zachęcić do przełamania tej zmowy, która każe Ci myśleć, że nadajesz się tylko do rzeczy mało ważnych.

Z dzisiejszego filmu dowiesz się:

  • skąd bierze się w nas niepewność
  • co myśli o Tobie i Twojej wartości Bóg
  • dlaczego każdy z nas jest inny
  • jak pracować nad tym, by uwierzyć w samego siebie

A Ty? Czy uważasz, że tylko naprawdę wybitne osoby mogą coś osiągnąć? Co Twoim zdaniem miałoby wyróżniać takich ludzi?

Czy sądzisz, że jesteś w stanie osiągnąć w życiu tak dużo, jak inni? Czy wierzysz, że masz to, czego potrzeba?

Jakie słowa zdarzało Ci się słyszeć w dzieciństwie? Pochwały czy raczej krytykę? Jakie wywoływało to uczucia? Mobilizowało czy dołowało?

Przyjrzyj się temu, co Cię wyróżnia – czy potrafisz wskazać cechy, którymi możesz się pochwalić? A może skupiasz się zawsze na swoich słabych stronach? Czy rozważasz swoje wady częściej niż zalety?

Pamiętaj, Bóg w Ciebie wierzy! Nigdy nie spisał i nie spisze Cię na straty – czy odważysz się żyć tą wiarą?

Jak uwierzyć w samego siebie?

Jezus mówił, by kochać bliźniego jak siebie samego. Oznacza to także, by wierzyć w innych tak, jak wierzy się w siebie. Jeśli nie potrafimy kochać siebie i wierzyć w siebie – tym bardziej nie będziemy potrafili zastosować tego do innych osób.

Przykazanie miłości jest podstawą chrześcijaństwa. Jak wiesz, “po miłości nas poznają” i  Jezus całym swoim życiem pokazywał, że w Jego misji miłość jest najważniejsza.

Jeżeli nie ma w nas miłości i wiary w innych, nie dajemy im przestrzeni do rozwoju. Tak samo, jeśli nie wierzysz w siebie samego, nie dajesz sobie możliwości rozwoju. Nie masz wtedy przestrzeni do nauki, popełniania błędów i zdobywania nowych umiejętności.

Wiara w siebie nie oznacza, że wierzysz w siebie bardziej niż w Boga, albo stawiasz się wyżej od Boga. Właściwa (dobrze rozumiana) wiara w siebie to przekonanie o tym, że Bóg może dokonać wielkich rzeczy w Tobie i przez Ciebie.

Kochanie samego siebie to także nic złego. Kochając siebie lubię się, akceptuję i jestem pełna wiary w to, że Bóg może robić pewne rzeczy właśnie przeze mnie.

Co mi pomogło w mojej wędrówce, jeśli chodzi o wiarę w samą siebie?

Nie jest to łatwe, bo w naszym społeczeństwie dostajemy wiele negatywnych sygnałów. Ktoś nam mówi, że robimy coś źle, że się niewłaściwie zachowujemy, że powinniśmy się poprawić.

Od innych otrzymujemy bardzo mało pozytywnych wzmacniaczy i to kształtuje całe poczucie naszej wartości. Również na tym opiera się nasze postrzeganie przyszłych wydarzeń – tego, co ma nastąpić w naszym życiu.

Nasza niepewność rodzi się z tego, że przykre wydarzenia z przeszłości kształtują nasze wyobrażenia o przyszłości. Myślimy sobie: “jeśli w dawniej popełniłem tyle błędów, to zapewne następnym razem znowu mi się nie uda.”

Ten brak wiary w siebie, a właściwie brak wiary w to, że Bóg może działać w naszym życiu, skutkuje tym, że nie podejmujemy działań, nie realizujemy swoich marzeń.

5 wskazówek, jak uwierzyć w samego siebie

1. Nie ma ludzi wyjątkowych

Bardzo pomogło mi, gdy zrozumiałam, że nie ma ludzi, którzy byliby ulubieńcami Pana Boga. Nie ma takich, którzy mieliby więcej zdolności czy zasobów – i to był przełom w moim życiu. Oczywiście nie wszyscy startujemy z tego samego poziomu, ale wszyscy mamy tego samego, kochającego Boga, który udziela nam ze swoich zasobów tyle, ile potrzebujemy.

Tak naprawdę nikt nie jest wyjątkowy, a równocześnie wszyscy jesteśmy wyjątkowi. Nasza wiara w samego siebie musi stać na fundamencie prawdy, że nie ma ludzi, którzy byliby jacyś szczególni, podczas gdy ja taki nie jestem, więc się nie nadaję. Bóg daje nam wszystkim równe szanse i błogosławi nas w ten sam sposób.

Dlatego ważne jest, aby nie porównywać się stale do innych. Nie oglądaj się na ludzi, nie rozmyślaj ciągle o tym, że ktoś ma lepiej, że ma lepsze warunki albo zdrowie. Popatrz na Boga, który jest potężny i może dokonać wielkich rzeczy w Twoim życiu.

2. Jesteś inny – ciesz się tym

Jesteś kimś szczególnym i Twoja indywidualność jest bardzo cenna w Bożych oczach. Ale nie tylko – jest ona także potrzebna światu. Zaakceptuj a nawet celebruj swoją inność zamiast szukać sposobów, żeby wpasować się w otoczenie. To sprawi, że skoncentrujesz się na swoich mocnych stronach.

Możesz być sobą, powinieneś być sobą. Wtedy Twoje życie staje się nieustającą przygodą. Tak naprawdę nie Ty musisz dopasowywać się do świata, ale świat musi uznać Twoją wyjątkowość. Świat zmienia się na lepsze, gdy stajesz się prawdziwym sobą.

Moje życie zmieniło się na lepsze, kiedy zrozumiałam, że jestem inna i że Bogu to się podoba. Co więcej, ludziom wokół mnie także się to podoba! Ci, którzy tego nie rozumieją, muszą dojrzeć do tego, aby zaakceptować mnie jako osobę, którą jestem.

Kiedy jesteś sobą, ludzie Cię pokochają albo odrzucą – tak samo było w przypadku Jezusa. Ale tylko, kiedy jesteś sobą, świat wokół Ciebie może zmieniać się na lepsze.

3. Ćwicz prezentowanie swojego zdania

Musisz ćwiczyć się w swojej niezależności i wyjątkowości. Praktykuj zabieranie głosu i wyrażanie swojej opinii w konkretnych sytuacjach. Nie ograniczaj się przy tym do słów – praktykuj również w czynach, postępując zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Zmierzaj do swoich celów i realizuj marzenia za pomocą konkretnych kroków. Nie poprzestawaj na planowaniu, rób rzeczy, które wychodzą i wprowadzają zauważalne zmiany w życiu innych ludzi.

Ćwicz wiarę w to, że Bóg będzie dokonywał wielkich rzeczy przez Ciebie i w Tobie. Niech ta wiara wyraża się przez podejmowanie wyzwań, działanie, robienie tego, o czym marzysz.

4. Nie krytykuj samego siebie

Nie poddawaj w kółko w wątpliwość wartości własnej osoby – szczególnie, jeśli coś Ci nie wychodzi. Nie roztrząsaj takich sytuacji. Nie rozmyślaj, dlaczego jesteś taki beznadziejny. Nie zadręczaj się podjętą decyzją. Wstań, otrzep się i idź dalej.

Porażki i upadki trzeba wliczyć w bilans wszystkich działań, jakie podejmujesz w życiu. Twój sukces będzie zależał od tego, co robisz w chwilach, gdy właśnie się nie udało. Nie wytykaj sobie błędów, nie karz siebie za to, że coś Ci w życiu nie wyszło.

Żyj w przyszłości, a nie w przeszłości. Nie rozmyślaj o tym, co wydarzyło się kiedyś, ale raczej myśl o tym, czego Bóg chce dokonać w Twoim życiu w przyszłości.

Apostoł Paweł mówił, że sam siebie nie ocenia, ale osąd pozostawił Bogu. Tak samo my powinniśmy robić w swoim życiu. Bóg nie sądzi nas tak często, jak my sami to sobie robimy. Pozostaw to Bogu, a sam skup się na tym, co masz do zrobienia. Myśl pozytywnie i idź do przodu.

5. Patrz na siebie oczyma Boga

Bóg jest w Tobie zakochany, oddał za Ciebie życie i pragnie, żebyś wiecznie żył w Jego Królestwie. Robi też wszystko, żeby Ci pomóc w Twoim życiu. Bóg wysyła do Ciebie mnóstwo sygnałów miłości, które mają budować Twoje poczucie wartości i sprawić, że zaczniesz budować swoje życie na Jego wierze w Ciebie.

Całe Niebo wierzy w Ciebie i sekunduje Ci, wierząc, że Ci się uda. Że Twoje marzenia, pragnienia, które zaszczepił w Tobie Bóg wyjdą na światło dzienne i przemienią ten świat.

Zacznij myśleć w identyczny sposób, jak myśli o Tobie Bóg. Wtedy okaże się, że masz dużo więcej entuzjazmu, odwagi i chcesz ryzykować jak małe dziecko. Chcesz robić nowe rzeczy i wchodzić w nowe sytuacje, ryzykować i przemieniać ten świat.

Miłość jest jak szklarnia. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym panują warunki idealne do rozwoju. Bóg ciągle daje nam kolejne szanse. Jego miłość polega na tym, że pozwala nam upadać i popełniać błędy. W ten sposób uczymy się.

Ty postępuj tak samo względem siebie. Dawaj sobie kolejną szansę, nie rozmyślaj nad swymi upadkami, kochaj siebie samego za to, kim jesteś. Nie myśl o tym, czego jeszcze w Tobie nie ma, czego nie osiągnąłeś, co się nie udało. Bądź dla siebie dobry, tak jak dobry jest dla Ciebie Bóg.

Pamiętaj, że z Bogiem wszystko jest możliwe i tylko przez Ciebie Bóg może zmienić ten świat na lepsze.

2 Responses

  1. Bozena pisze:

    Czesc Bog jest. wielki Dal mi duzo szansy przezycia Uzdrowil mnie nowotwora zkregoslupa ,anawet w czoraj o pietnastej bylam u lekarza wypisala duzo lekow na zapalenie. gardla A o dziwietnastej do dwodziestej bylam na modlitwach wstawniczej Rano wstalam do pracy gardlo mnie nie bolalo ,awczesniej ponad tydziem meczylam sie bolem gardla i duszyl mocny kaezel ikatar Chwala Panu

  2. Magda pisze:

    super Agata, dzieki, super że to robisz !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

CHCESZ WIĘCEJ TAKICH HISTORII?

Mój cotygodniowy NEWSLETTER OSOBISTY słynie z mega inspirujących treści, na które będziesz wyczekiwać cały tydzień.

Dzielę się w nim historiami, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Zostaw mi swojego maila, a pierwszą wiadomośc dostaniesz za chwilę!

Zapisując się na newsletter akceptuję Regulamin newslettera i zgadzam się na wysyłkę newslettera, w tym bezpłatnych materiałów, informacji o usługach
i produktach przez Agatę Strzyżewską zgodnie z Regulaminem newslettera

strzałka

This site uses cookies to offer you a
better browsing experience.