4 wskazówki mądrego planowania

Udostępnij:

Czy robisz postanowienia noworoczne? A może ich nie lubisz, bo obawiasz się, że już w styczniu je wszystkie złamiesz lub ich nie wypełnisz? Czy chrześcijanie w ogóle powinni robić takie postanowienia skoro ich życie jest całkowicie podporządkowane Bogu i Jego planom?

Ja zawsze zaczynam nowy rok od podsumowania tego, co się wydarzyło, co Bóg dokonał w moim życiu, co mi się udało osiągnąć dzięki Jego łasce, co mi nie wyszło. Taka analiza pozwala mi obrać dobry kierunek w nowym roku, pozwala mi skorygować nowy plan działania. Jestem człowiekiem, który lubi planować i być wcześniej przygotowany. Lubię przewidywać, co ma się wydarzyć i zawczasu mieć plan A i B.

Bóg jest mądry i w Jego działaniu widać namysł i wcześniejszy plan. Powinniśmy Go naśladować.

W planowaniu odnajduję też charakter samego Boga. Gdy czytam Biblię widzę, że postępuje On według obranego przez Siebie wcześniej planu. Jego strategie nie są przypadkowe, ale opierają się na Jego niezmiennej naturze i prawie, które ustanowił. Choć jest On Bogiem dziwnym, bo nie mieści nam się w głowie to kim jest, co robi i jak działa, to jednak możemy uczyć się o pewnych prawidłowościach odnośnie Jego natury. Bóg jest dobry, szlachetny i mądry. Jego mądrość wyraża się między innymi  w planowaniu, w przygotowywaniu scenerii do pewnych przyszłych wydarzeń.

Ten rys Jego charakteru widzimy, gdy pokazał Mojżeszowi dokładny plan przybytku, który miał zrobić. Widzimy go również, gdy czytamy o szczególnej taktyce w zdobywaniu Jerycha. Sam plan zbawienia jest najbardziej zdumiewającym planem, jaki został wcześniej wymyślony. Bóg daje nam przykład postępowania. My też powinniśmy planować. Nie sami. Nie w arogancki sposób. Powinniśmy planować z Bogiem. On jest naszym przewodnikiem i nauczycielem. To On uczy nas na co zwracać uwagę, jaką obrać strategię, co jest warte a co niegodne naszej uwagi.

Jak zatem planować a równocześnie szanować wolę Boga? Zdradzę ci 4 wskazówki mądrego, chrześcijańskiego planowania.

Z tego filmu dowiesz się:

  • czy planowanie jest oznaką braku szacunku dla Boga
  • jak planować uwzględniając Bożą wolę
  • co Biblia mówi o planowaniu
  • czy postanowienia noworoczne mają sens

Zachęcam Cię byś zastanowił się przez chwilę, czy są rzeczy w Twoim życiu, które warto zaplanować. Twoją edukację (tak, tak, wiele jeszcze jest do nauczenia), twój wolny czas, twoją służbę dla innych, twój osobisty czas z Bogiem?

Proszę, napisz w komentarzu, czy udaje Ci się planować i potem plany wypełniać. A może wolisz bardziej spontaniczne życie? Jak takie podejście łączysz ze swoim życiem duchowym?

This site uses cookies to offer you a
better browsing experience.