Jak pokonać strach?

Strach to potężny przeciwnik i każdy z nas kiedyś z nim się mierzył. Ja również nie zawsze byłam taka odważna, na jaką wyglądam. Nauka tego, jak radzić sobie z lękami, nie przyszła mi łatwo.

Przez całe życie przyglądałam się ludziom, którzy podejmowali wielkie wyzwania i odnosili sukcesy. Czy byli to misjonarze, czy przedsiębiorcy, czy wielcy ewangeliści – wszyscy oni zdawali się działać niemal zupełnie bez strachu.

Strach jest pokonywany przez miłość. Miłość, której doświadczasz i którą okazujesz pomimo lęku.

Czy i Ciebie zdumiewa przykład takich osób? Mnie zawsze to fascynowało i pytałam się Boga: “Dlaczego nie ja?” Dziś mam odpowiedź i dla siebie, i dla Ciebie. Jeśli Ty również pytasz się, dlaczego to nie Ty jesteś tym odważnym, zdecydowanym pionierem w jakiejś dziedzinie – mam dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz nim być!

To właśnie strach wiąże Ci ręce i pokonanie go jest pierwszym krokiem do sukcesu. Dlatego przygotowałam dla Ciebie trzy wskazówki, jak poradzić sobie z lękiem i zacząć działać!

W TYM FILMIE DOWIESZ SIĘ:

  • co jest przyczyną strachu, który powstrzymuje Cię od działania
  • dlaczego nie należy poddawać się lękowi
  • w jaki sposób poradzić sobie ze strachem
  • jakie skutki w życiu innych ludzi przyniosło pokonanie lęków

Czy zdarza Ci się nie podejmować jakichś działań z powodu strachu? Jak często? Zapytaj siebie: z jak wielu marzeń przyszło Ci zrezygnować z powodu lęku?

Czy potrafisz wyobrazić sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby nie tamte obawy?

Czy możesz powiedzieć, że kochasz siebie? Jeśli nie – co Cię powstrzymuje? Czy wierzysz w to, że Bóg Cię kocha?

Czy pytasz się Boga o to, co się stanie, jeśli zaryzykujesz?

 

Jak opanować lęki, które powstrzymują nas przed działaniem?

Strach sprawia, że nie możemy działać. Paraliżuje naszą kreatywność. Nie możemy iść do przodu, ponieważ różne obawy i lęki powstrzymują nas przed zrobieniem kolejnego kroku.

To, czy działamy efektywnie w naszym życiu związane jest ze stopniem wolności wewnętrznej, jakiej doświadczamy. Ona sprawia, że stajemy się twórczy, pomysłowi, że pewne rzeczy zaczynamy robić odważnie.

Żaden projekt nie zostałby przeprowadzony, gdyby nie osoby, które odważyły się zrobić coś nowego, nieraz jako pierwsi na świecie. Wszystko, co robimy, związane jest z naszą odwagą. Potrzebna nam jest przestrzeń do rozwoju, do popełniania błędów a nawet do narażania się na krytykę otoczenia.

Zapewne wiele razy miałeś jakiś pomysł czy projekt, ale zastanawiałeś się, co pomyślą inni. W szczególności myślimy wtedy o reakcjach naszych najbliższych – rodziny, przyjaciół. Często z góry zakładamy, że spotkamy się z krytyką i tego typu obawy powstrzymują nas przed działaniem i realizacją naszych pomysłów.

Co ciekawe, często okazuje się, że nasze lęki są irracjonalne. Jeśli odważymy się podążyć za swoim pomysłem, możemy przekonać się, że nasze otoczenie zareaguje zupełnie inaczej. Widząc naszą pasję i przekonanie, najbliżsi nie raz będą nas wspierać i motywować do działania.

Wiele naszych lęków wynika z poczucia, że się nie nadajemy. Boimy się, że brakuje nam czegoś: wykształcenia, urody, sił, czegokolwiek. To właśnie powoduje, że nie robimy nic. Obawy powstrzymują nas przed działaniem.

Zauważ jednak, że osoby, które rozpoczynały wielkie dzieła: czy to misje, czy fundacje, czy organizacje – zwykle także nie posiadały tych tzw. “kwalifikacji.” Oni też wydawali się “nie dość dobrzy,” żeby to zacząć. Gdyby najpierw musieli przejść jakiś egzamin, pewnie by go oblali.

A jednak, ponieważ mieli pasję i podążali za nią, nie przejmując się tym, czy odniosą sukces, właśnie im się udało.

Jak radzić sobie z tymi lękami i z paraliżującym nas strachem?

Biblia aż 365 razy mówi o tym, aby się nie bać, nie lękać i iść do przodu bez strachu. Wygląda to trochę tak, jakby Bóg celowo chciał Ci dać pokrzepienie i motywację na każdy dzień roku.

Do głowy przychodzą Ci różne paraliżujące myśli, ale to nie powód, by poświęcać im wiele czasu i uwagi. Biblia mówi, że Bóg nie dał nam ducha strachu, ale mocy, miłości i trzeźwego myślenia. Te trzy rzeczy są przeciwieństwem strachu. Są lekarstwem na atakujące nas lęki.

1. Miłość zwalcza strach

W jaki sposób miłość może zwalczać lęk, który mam w sercu? Kiedy widzisz, że Bóg Cię kocha, akceptuje, przyjmuje – Twoje serce jest uzdrawiane. Bóg jest pełen wiary w Ciebie i dzięki Niemu sam zaczynasz w siebie wierzyć. Możesz wtedy podjąć się pewnych rzeczy pomimo przeciwności i obaw.

Również ucząc się kochać, uczysz się pokonywać lęk. Miłość daje Ci także napęd do działania. Widząc wokół siebie potrzebujących, dzięki miłości odważasz się przejść do działania, którego normalnie byś nie podjął, roztrząsając sytuację racjonalnie.

Jak doświadczyć tej miłości Boga? Zacznij zbliżać się do Niego; słuchaj, co ma Ci do powiedzenia o Tobie i pozwól Mu mówić do Twojego życia. Poświęcaj czas na słuchanie Boga, a on będzie mówił do Ciebie i dodawał Ci odwagi.

2. Dostaliśmy moc do pokonywania lęków

Masz moc większą, niż Ci się wydaje. Jeśli współpracujesz z Bogiem, podążasz za tym, co On Ci pokazuje – to Bóg dokonuje całej reszty. Odwaga jest jak mięsień, który musisz ćwiczyć każdego dnia. Ćwicz odwagę, robiąc małe kroki. Wychodząc ze swojej strefy komfortu. W ten sposób Twoja odwaga będzie rosła, a lęki – ustępowały.

3. Trzeźwe myślenie wypiera strach i niepewność

Naucz się myśleć po Bożemu. Kiedy przebywasz z Bogiem, pozwalasz Mu stawiać przed Twoimi oczami różne obrazy, Twoja perspektywa się zmienia. Patrząc na ten świat, Bóg widzi morze możliwości. Dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych. Spędzając z nim czas, zarażasz się Jego sposobem myślenia. Zaczynasz także dostrzegać, że wszystko jest możliwe – i takim także staje się to dla Ciebie.

Wówczas lęki, niepewność i pesymizm – uciekają i nie mogą zagnieździć się w Twoim sercu.

W jaki sposób myśleć po Bożemu? Patrz, co robi Bóg i słuchaj, co mówi Bóg. To On będzie kształtował Twoje myślenie i Twoje nastawienie na przyszłość. A odwaga będzie naturalnym następstwem tego, jak myślisz i o czym myślisz.

Podsumowanie

  1. Doświadczaj miłości, okazuj miłość. Ona wyprze strach z Twojego serca.
  2. Jesteś pełen mocy, tak stworzył Cię Bóg. On będzie Cię wspierał na każdym kroku Twojej drogi z Nim.
  3. Myśl tak, jak Bóg. Spędzaj z nim czas, a On będzie przemieniał Twój sposób patrzenia na każdą sprawę.

Pamiętaj, że z Bogiem wszystko jest możliwe i tylko przez Ciebie Bóg może zmienić ten świat na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

CHCESZ WIĘCEJ TAKICH HISTORII?

Mój cotygodniowy NEWSLETTER OSOBISTY słynie z mega inspirujących treści, na które będziesz wyczekiwać cały tydzień.

Dzielę się w nim historiami, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Zostaw mi swojego maila, a pierwszą wiadomośc dostaniesz za chwilę!

Zapisując się na newsletter akceptuję Regulamin newslettera i zgadzam się na wysyłkę newslettera, w tym bezpłatnych materiałów, informacji o usługach
i produktach przez Agatę Strzyżewską zgodnie z Regulaminem newslettera

strzałka

This site uses cookies to offer you a
better browsing experience.