3 klucze do efektywnego życia

Przez cały czas jesteś w biegu. Zagoniony w pracy, w szkole. Ciągle dajesz z siebie wszystko, ale masz wrażenie, że nie osiągasz zbyt wiele. Wydaje Ci się, że może należało zrobić coś nieco inaczej. Że, gdyby tylko wybrać inny sposób, podjąć inną decyzję – cele byłyby osiągnięte.

Kiedy indziej patrzysz, jak rzeczy ważne wymykają Ci się z rąk. Poświęcasz czas na tysiące spraw, podczas gdy efektów nie widać. To, co najistotniejsze; to, czego pragnie Twoje serce, zostaje na bocznym torze.

Brzmi znajomo? Wszyscy oczekują od Ciebie wydajności, efektywności. Ty przecież także chcesz, aby Twoje działania nie szły na marne. Jak tego dokonać?

Bądź efektywny a nie efektowny. Efektowność robi wrażenie na ludziach, efektywność na Bogu.

Wydaje się, że efektywne życie nie pasuje do życia z Bogiem. Co to w ogóle ma znaczyć, że moje duchowe życie miałoby być efektywne? Wiemy przecież, że Bogu nie zależy na szybkości, ilości czy wielkości. Dla Niego liczy się to, co małe i niepozorne.

A jednak Biblia mówi o przynoszeniu “wielu” owoców, o pomnażaniu talentów, o czynieniu rzeczy większych niż sam Jezus. Nasze życie ma mieć wpływ na innych, dlatego mamy być miastem położonym na górze i lampą postawioną w widocznym miejscu. Nasza zdolność do efektywnego życia z Bogiem będzie decydowała jak wielu ludzi będzie błogosławionych, zbudowanych, podniesionych i przemienionych. Nasze życie ma być efektywne. Bez zbędnych słów, straconych minut czy zmarnowanych pieniędzy.

Dziś mam dla Ciebie trzy klucze do efektywnego życia. Chcesz je poznać?

W TYM FILMIE DOWIESZ SIĘ:

 

  • czy najbardziej wydajni ludzie to egoiści
  • jak skupić się na najważniejszym, aby osiągnąć to, co naprawdę się liczy
  • po czym poznać, że Twoje działania są efektywne
  • czego unikać, dążąc do wyznaczonych celów

Czy zaskoczyło Cię to, że bycie efektywnym jest częścią Bożego planu wobec Ciebie?

Jak sądzisz, czy są takie dążenia w Twoim życiu, o których z pewnością możesz powiedzieć, że pochodzą od Boga?

Czy wydawało Ci się dotąd, że człowiek efektywny nie ogląda się na innych?

A może zdarzyło Ci się kiedyś pomóc drugiej osobie i zobaczyć dobre owoce tego w swoich bieżących działaniach?

Może zdawało Ci się, że tracisz czas, tymczasem było dokładnie na odwrót?

Podziel się swoimi przemyśleniami!

 

Słowa takie, jak efektywność albo przynoszenie rezultatów nie brzmią zbyt romantycznie, a może nawet mało biblijnie czy chrześcijańsko. Ale przecież na każdym kroku wymagana jest od nas efektywność. W pracy, w szkole, w kościele – ludzie oczekują, że to, co robimy, będzie wnosiło jakąś wartość. Czy to w życie ich czy w nasze życie.

Mój przepis na bycie efektywnym

Aby moje życie było udane, spełnione:

  1. Rób to, do czego masz przekonanie

Jeżeli Bóg przekonał Cię do czegoś, a Ty poświęciłeś czas, żeby Go wysłuchać i dowiedzieć się, co jest Twoim zadaniem, to wiesz, co masz robić. Nie patrz na innych, nie patrz jak inni to widzą, nie roztrząsaj, czy jest to możliwe czy nie, tylko działaj.

Jezus mówi o poście i modlitwie jako sposobach na radzenie sobie z trudnością pozornie niemożliwą do pokonania. Kiedy uczniowie nie mogli pomóc ojcu z chorym dzieckiem (nie mogli uzdrowić jego syna), przyszli do Jezusa. Jezus bez problemu poradził sobie z uwolnieniem tego człowieka od złego ducha. Później uczniowie pytali Go na osobności: “Jak to się stało, że Ty byłeś w stanie mu pomóc? Dlaczego my nie mogliśmy tego zrobić?” Jezus wskazał wtedy na post i modlitwę jako sposób wyjścia z sytuacji kryzysowej.

Jeżeli idziesz drogą z Bogiem, modląc i poszcząc, prosząc Boga, aby Cię prowadził, aby umożliwiał to, co jest niemożliwe, to nie ma takiej możliwości, aby nie wypełniło się to, co jest w Twoim sercu.

2. Wspieraj innych

Nie koncentruj się tylko na swojej misji, swoim marzeniu, tym, co Ty masz do zrobienia. Zauważaj innych, którzy także chcą realizować swoje powołanie, wizję, którą daje im Bóg. Wspieraj ich i pomagaj im!

W Ewangelii Mateusza, w rozdziale 6, Jezus mówi nie tylko o modlitwie i poście, ale również o dawaniu. Mówi, że należy się dzielić. Kiedy dajemy, koncentrujemy się już na innej osobie, a nie na sobie. To zabezpiecza nas przed egoizmem. Przed tym, żeby wszystko kręciło się wokół nas.

Dawanie sprawia, że nasze priorytety ustawiamy we właściwej kolejności. Dawanie sprawia, że służba innym staje w centrum naszego zainteresowania, a przecież wszystko, co robimy, ma służyć innym ludziom – abyśmy byli błogosławieństwem tego świata.

Dawanie stawia w centrum również rodzinę, społeczność. Widzimy, że wszystko, co robi Bóg, jest związane z relacjami. I Bóg chce ustanowić relację między nami a sobą po to, żeby życie mogło przepływać. Po to, żebyśmy mieli relację z innymi ludźmi, żebyśmy mogli być szczęśliwi i żebyśmy mogli rozwijać w pełni potencjał, który w nas drzemie.

Relacje są podstawą i celem wszystkich Bożych działań i Bóg uczy tego również nas. Kiedy dajemy, koncentrujemy się na innych, wspieramy relację z tymi osobami i w ten sposób wzrastamy.

Pozornie może się wydawać, że, kiedy poświęcamy czas innym, opóźniamy realizację swojego zadania czy marzenia w swoim sercu. Jednak Bóg w przedziwny sposób tak to zaplanował, że, kiedy koncentrujemy się na innych po to, żeby im pomagać i ich wspierać, szybciej dochodzimy do tego, czego sami pragniemy i co jest naszym marzeniem.

3. Bądź EFEKTYWNY a nie efektowny!

Te dwa słowa w języku polskim są bardzo podobne i może to być bardzo mylące! Kiedy skupiamy się na zrobieniu wrażenia na innych, a nie na rzeczywistym rezultacie naszych działań, może się wydawać, że dokądś zmierzamy, ponieważ wrażenie jest jakąś wartością. Ludziom coś się podoba, wyrażają podziw, możemy nawet czuć się już w jakiś sposób nagradzani za to, co robimy. Ale niewykluczone, że kręcimy się w kółko. Skupiliśmy się na wrażeniu, na zwróceniu uwagi, ale w praktycznym wymiarze nie daliśmy nic w zamian. Nie daliśmy prawdziwej wartości osobom, z którymi mieliśmy kontakt.

W Ewangelii Mateusza, w rozdziale 6, również jest mowa o byciu efektownym. Jezus mówił, żeby nie modlić się, nie pościć i nie dawać na pokaz. “Nie w taki sposób, ażeby was ludzie podziwiali.” Nie tak, żeby ludzie nas widzieli. Trzeba działać raczej z myślą, aby robić wrażenie na samym Bogu.

Podsumowanie

Trzy klucze do efektywnego życia:

  1. Rób to, do czego masz przekonanie. Co Bóg wkłada Ci w serce. Kiedy się modlisz, pościsz, szukasz Boga, On będzie dawał Ci pomysły. Skup się na swoim zadaniu.
  2. Nie skupiaj się jedynie na sobie, ale również na innych ludziach. Zauważaj, że ludzie są wokół, dawaj hojnie swój czas, pieniądze, pomoc – cokolwiek możesz oferować innym ludziom. W ten sposób przyspieszysz realizację swoich własnych planów i zamierzeń.
  3. Nie staraj się za wszelką cenę sprawiać dobrego wrażenia. Rób raczej wrażenie tym, co możesz z siebie dać innym. Dawaj ludziom prawdziwą wartość – to efekty powinny robić wrażenie, a nie puste działania.

Pamiętaj, że z Bogiem wszystko jest możliwe. I tylko z Bogiem można zmieniać ten świat na lepsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

CHCESZ WIĘCEJ TAKICH HISTORII?

Mój cotygodniowy NEWSLETTER OSOBISTY słynie z mega inspirujących treści, na które będziesz wyczekiwać cały tydzień.

Dzielę się w nim historiami, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Zostaw mi swojego maila, a pierwszą wiadomośc dostaniesz za chwilę!

Zapisując się na newsletter akceptuję Regulamin newslettera i zgadzam się na wysyłkę newslettera, w tym bezpłatnych materiałów, informacji o usługach
i produktach przez Agatę Strzyżewską zgodnie z Regulaminem newslettera

strzałka

This site uses cookies to offer you a
better browsing experience.