Antropolog dotarł do jednego z plemion zamieszkujących dorzecze Amazonii. Z zaskoczeniem odkrył, że zamieszkujący ją lud posiada biblię. Naukowiec popatrzył na dzikich z pogardą i powiedział:
– W mojej kulturze tej książki już jej nikt nie czyta. To nie warty uwagi przeżytek.
Indianin popatrzył na niego i odpowiedział:
– Gdyby nie ta księga, już byś zostałbyś zjedzony.
Ta historia ma żartobliwe zabarwienie, ale jest w niej też wiele prawdy. Zainteresowanie treścią Biblii niesie przemiany dla pojedynczych osób i całych społeczeństw. Warto czytać o tym co się działo w Anglii za Jan Wiklifa, w Czechach za Jana Husa, w Niemczech za Marcina Lutra. Gdy Pismo Święte trafiło pod strzechy, wzrosła świadomość, mądrość, odpowiedzialność i nadzieja, które w efekcie przełożyły się na pomyślność materialną tych krajów.
Słowo Boże można czytać na wiele sposobów. Najlepszy jest taki, który zmienia nasze życie.
Kilka dni temu odwiedziłam znajomego, który opowiedział mi niezwykłą historię swojego życia. Razem z bratem mieli niezwykłą łatwość gromadzenia bogactwa. Na tej płaszczyźnie doszło pomiędzy nimi do konfliktu, który doprowadził do tego, że jeden z nich powiedział do drugiego: „Spotkamy się dopiero na pogrzebie mamy”. Minęło wiele lat. Pewnego dnia mój znajomy odczuł potrzebę czytania Biblii. Sięgnął po nią po raz pierwszy w życiu. Zakochał się. Wkrótce oddał siebie Bogu. Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobił to skontaktował się ze swoim bratem. Okazało się, że tamten dopiero co sam przeszedł przez podobne doświadczenie i również oddał życie Bogu. Obaj wyrazili chęć natychmiastowego spotkania. Rozmawiali ze sobą w samochodzie na ulicy, przez trzy godziny, z pasją. Nie mogli przestać. Jeszcze nigdy nie byli tak blisko siebie. Bóg i ukochanie Jego Słowa połączyło ich na nowo.
Z tego filmu dowiesz się:
-
jakie istnieją sposoby studiowania Biblii
-
jakie cele sobie stawiać podczas jej czytania
-
jak czytać, by rozumieć
Istnieją rejony świata, gdzie posiadanie Pisma Świętego jest zabronione. Istnieją kraje, gdzie ludzie ponoszą ofiary za czytanie Słowa Bożego. My mamy dostęp do tej Księgi we wszelkich możliwych przekładach. Nie zawsze korzystamy z tego przywileju. Uczmy się ją czytać, aby odnaleźć w niej prawdę, wolność i odpoczynek.
A Ty, w jaki sposób zacząłeś czytać Biblię? Jak to się stało, że Bóg zaczął przemawiać przez nią do Twojego życia?